Предлошка:Копче

Од Википедија — слободната енциклопедија

Копче за стискање

Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Предлошкава става копче што се стиска наместо обична врска. Лево се внесува врската, а десно текстот на копчето, и тоа во квадратни загради како обичните врски.

Пример:

{{копче|[[Википедија:Селска чешма|Селска чешма]]}}

дава Селска чешма

Доколку прелистувачот нема JavaScript, ќе се прикаже само текстот, но не самото копче.

Поврзано[уреди извор]