Предлошка:Инфокутија Земјотрес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Датум {{{date}}}
Магнитуда {{{magnitude}}}
Зафатени земји/подрачја {{{countries affected}}}
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

{{Инфокутија Земјотрес
|title       = 
|image       = 
|image alt     = 
|imagecaption    =
|map        = 
|map alt      = 
|image name     =
|map2        =
|mapsize      = 
|caption      =
|date        = <!-- Датум со или без време -->
|origintime     =
|duration      =
|magnitude     = <!-- БрБрБр [[Скала на моментна магнитуда|M<sub>w</sub>]] -->
|depth       = 
|location      = <!-- {{coord|XXXXX|region:XX_type:event|display=inline,title}} -->
|type        =
|countries affected = 
|damage       =
|intensity     =
|tsunami      = 
|landslide     =
|aftershocks    =
|casualties     = 
}}

Примери[уреди извор]

Земјотрес во Перу 2007
Последици од земјотресот врз Панамериканската автомагистрала помеѓу Ика и Лима
Последици од земјотресот врз Панамериканската автомагистрала помеѓу Ика и Лима
Средиштето на земјотресот било близу крајбрежјето на централно Перу; најблиски населени места се Империјал и Чинча Алта. Подрачјето на општетување се протегало 100 км копнено на север и околу 200 км на југ.
Карта на крајбрежјето на Перу со местоположбата и јачината на земјотресот. Епицентарот е означен со ѕвезда.
Датум 15 август 2007
Време 23:40:57 UTC
18:40:57 PET
Траење 3 минути
Магнитуда 8,0 Mw
Длабочина 39 км
Епицентар 13°21′14″ S; 76°30′32″ W / 13.354° S; 76.509° W / -13.354; -76.509Координати: 13°21′14″ S; 76°30′32″ W / 13.354° S; 76.509° W / -13.354; -76.509
Зафатени земји/подрачја Перу
Цунами поплавил дел од крајбрежниот автопат „Коста Верде“ кај Лима, како и најголемиот дел од брегот на Писко
Жртви 519 мртви
1.366 повредени
{{Инфокутија Земјотрес
|title       = Земјотрес во Перу 2007
|image       = 38 - Tremblement de terre - Août 2007.JPG
|image alt     = Последици од земјотресот врз Панамериканската автомагистрала помеѓу Ика и Лима
|imagecaption    = Последици од земјотресот врз Панамериканската автомагистрала помеѓу Ика и Лима
|map        = Peru Quake Aug 15-2007.jpg
|map alt      = Средиштето на земјотресот било близу крајбрежјето на централно Перу; најблиски населени места се Империјал и Чинча Алта. Подрачјето на општетување се протегало 100 км копнено на север и околу 200 км на југ.
|image name     = <small>Карта на крајбрежјето на Перу со местоположбата и јачината на земјотресот. [[Епицентар]]от е означен со ѕвезда.</small>
|date        = 15 август 2007
|origintime     = 23:40:57 [[UTC]]<br/> 18:40:57 [[Време во Перу|PET]]
|duration      = 3 минути
|magnitude     = 8,0 [[Скала на моментна магнитуда|M<sub>w</sub>]]
|depth       = 39 км
|location      = {{coord|13.354|S|76.509|W|region:PE_type:event|display=inline,title}}
|countries affected = [[Перу]]
|tsunami      = поплавил дел од крајбрежниот автопат „Коста Верде“ кај Лима, како и најголемиот дел од брегот на Писко
|casualties     = 519 мртви<br /> 1.366 повредени
}}

Микроформат[уреди извор]

HTML-ознаките што ги создава оваа предлошка имаат и микроформат hCalendar, што му овозможува на сметачот да ги расчленува податоците за настанот, или по автоматски пат за каталогијација на статијата ширум Википедија, или пак рачно, преку корисничка алатка во прелистувачот, за (на пр.) да го додаде насловот во програм за календар или дневник. Повеќе информации за употребаа на микроформати на Википедија, погледајте го проектот за микроформати.

Датумите/годините се појавуваат само ако користите {{Start date}} и {{End date}} (првото користете го за наведување на една година/датум но не користете ги воопшто настанот се случил пред 1583 г).

URL-адресите ќе себидат вклучени само ако користите {{URL}}.

hCalendar користи HTML-класи, меѓу кои:

 • attendee
 • contact
 • description
 • dtend
 • dtstart
 • location
 • organiser
 • summary
 • url
 • vevent

Не ги преименувајте или отстранувајте класиве; не менувајте ги вгнездените елементи што ги користат. mk:Шаблон:Земјотрес