Предлошка:Земјин полупречник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

R

Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

 • {{Земјин полупречник}}R
 • {{Земјин полупречник|БРОЈ}} → БРОЈ R (со непреломни белини)

Обично се применува вака:

 • {{Земјин полупречник|10}} → 10 R
 • {{Земјин полупречник|{{вред|13|1|-2|e=7}}}}13+1
  −2
  ×107
   R

Ова е друг начин:

 • {{вред|12|e=8|u=Земјин полупречник}}12×108 Земјин полупречник
 • {{вред|12|e=8|u=R_Earth}}12×108 R

Наместо {{Земјин полупречник}} може да се користи пократката верзија {{R+}}:

 • {{R+|10}} → 10 R
 • {{R+}}R
 • {{вред|12|e=8|u=R+}}12×108 R

Можности[уреди извор]

За да ставите врска до статијата „Земјин полупречник“, ставете |link=yes (или |link=y):

 • {{Земјин полупречник|link=yes}}R
 • {{R+|link=yes}}R

А може и вака:

Поврзано[уреди извор]