Прејди на содржината

Првобитни (ТВ-серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Првобитни
Прикажување
Првична мрежаThe CW
Надворешни врски
Мрежна страницаcwtv.com/shows/the-originals
The Originals
Податотека:The Originals intertitle.png
Жанр
Создадена одJulie Plec
Улоги
Композитор(и)Michael Suby
Земја на потеклоUnited States
Првичен јазикEnglish
Бр. на сезони5
Бр. на епизоди92 (список на епизоди)
Производство
Извршен продуцент(и)
Кинематографија
 • Michael Karasick
 • Darren Genet
 • John Smith
 • Datan Hopson
 • Rob C. Givens
Времетраење45 minutes
Продукциска куќа
Дистрибутер
Прикажување
Првична мрежаThe CW
Сликов формат1080i (HDTV)
Првично прикажувањеоктомври 3 2013 (2013-10-03) – август 1, 2018 (2018-08-01)
Хронологија
Слични програми
Надворешни врски
Мрежна страницаcwtv.com/shows/the-originals

„Првобитни“ — американска фантастична натприродна драмска телевизиска серија која започна да се емитува на „ The CW“ на 3 октомври 2013 година. Тоа е продолжеток на „Вампирските дневници“. Серијата го следи хибридот вампир-врколак Клаус Микаелсон додека тој и неговото семејство се вплеткуваат во натприродната политика на Францускиот кварт на Њу Орлеанс.[1]

На 10.05.2017 година, CW ја обнови серијата со петта сезона.[2] На 20 јули 2017 година, творецот на серијата Џули Плец објави пред Стрип Кон дека петтата сезона на серијата ќе биде последна. Последната сезона започна да се емитува на 18 април 2018 година, а заврши на 1 август 2018 година.[3][4]

Преглед на серија

[уреди | уреди извор]

Првобитните, спин-оф од „Дневниците на вампирите“, се фокусираат на три од браќата и сестрите Микаелсон : Клаус (Џозеф Морган), Елајџа (Даниел Џилис) и Ребека (Клер Холт). Семејството Микаелсон е исто така познато како „првобитните“ поради фактот што тие се првите вампири во историјата. Никлаус „Клаус“ Микаелсон е син на вештерка и врколак, а неговата потрага за ослободување на неговата хибридна природа беше детално опишана во „Дневниците на вампирите“.

Серијата започнува со првобитните браќа и сестри кои се враќаат во градот Њу Орлеанс за прв пат од 1919 година, каде се смести и бремената Хејли. Првично го изградија Францускиот кварт, тие беа принудени да го напуштат кога бегаа од нивниот одмаздоубив татко Микаел (Себастијан Роше). Во нивно отсуство, штитеникот на Клаус, Марсел (Шарл Мајкл Дејвис), ја презеде одговорноста за Францускиот кварт. Клаус реши дека тие мора да го симнат Марсел и да го вратат градот што некогаш им припаѓаше. Додека го прават тоа, тие исто така мора да го заштитат својот град од војна која се создава помеѓу вампири, врколаци и вештерки.

Со текот на времето, се формираат нови и стари пријателства, љубовта е во воздухот, смртта ги опкружува, а првобитните дознаваат повеќе за сопственото семејно минато. Првата сезона опишува како ќе се роди мистичното дете на Клаус и зборува за заканите од кои оригиналците заедно мораат да ја заштитат.

Втората сезона се занимава со враќање на родителите на Клаус и неговите браќа и сестри и доаѓање на тетка која го загрозува животот на бебето.

Третата сезона покажува дека Микаелсон се соочува и со пророштво што зборува за нивниот пад и со првата генерација на не-првобитни вампири што ги возбудија, кои сакаа да се одмаздат против Микаелсонови скоро еден милениум.

Четвртата сезона скока пет години, со тоа што Микаелсон се враќа во Њу Орлеанс и мора да се соочи со разбудена античка мистична закана, уништувајќи што било на својот пат.

Петтата и последна сезона од серијалот се одвива седум години по четвртата сезона, со тоа што Хоуп сега е тинејџерка во училиште за натприродни деца, Интернатот за млади и надарени Салваторе и Микаелсон сè уште треба да се соочат со античката закана од претходната сезона обидувајќи се уште еднаш да го обединат своето семејство.

Улоги и ликови

[уреди | уреди извор]
 • Џозеф Морган како Никлаус „Клаус“ Микаелсон : Самопрогласениот крал на францускиот кварт во Њу Орлеанс и првобитниот хибрид: половина оригинален вампир и полуврколак. Како син на вештерка и врколак, покрај тоа што е вампир по магија, Клаус е едно од најмоќните и најстрашните натприродни суштества во историјата, но има и мека точка за своето семејство. Тој е татко на ќерката на Хејли, Хоуп, и е посвојувач на Марсел, исто така негов поранешен штитеник.
 • Даниел Џилис како Елајџа Микаелсон : Оригинален вампир и постариот полубрат на Клаус. Покажано е дека е исклучително вечен, секогаш има спортско одело и рамноправен во споредба со Клаус. Тој е познат и како „Благороден брат“.
 • Клер Холт како Ребека Микаелсон : Оригинален вампир и помладата сестра на Клаус. Таа е омилена на Клаус и најмлада од браќата и сестрите Микаелсон. И покрај нејзината непоколеблива љубов кон семејството, таа сака да ја најде љубовта на својот живот и да основа свое семејство, што е комплицирано од нејзиното презиме и статусот вампир. Таа на крајот го напушта Њу Орлеанс за да продолжи со поедноставен живот надвор од своето семејство. Холт ја напушта главната екипа при крајот на сезоната 1, но оттогаш играше спорадично во секоја сезона. Мејси Ричардсон-Селерс ја толкуваше Ребека во текот на втората половина на сезоната 2 и една епизода од сезоната 3.
 • Фиби Тонкин како Хејли Маршал : Првично врколак, подоцна хибрид, која има ќерка со Клаус по име Хоуп. Откриено е дека таа е одамна изгубена Алфа од крвната линија на нејзиниот врколак. Подоцна, таа станува за да стане Алфа на целата група кога алфите на сите други крвни линии се поклонуваат пред неа. Таа првично не сака да биде вклучена во Микаелсон, но на крајот е прифатена во семејството и ги прифаќа за возврат.
 • Чарлс Мајкл Дејвис како Марсел Жерард : вампир и поранешен роб. Тој беше преобразен од Клаус, неговиот татко посвоител и поранешен ментор. Тој има романтично минато и со Ребека и со Ками. Неговиот однос со Микаелсон е комплициран како резултат на неговата историја со нив, како и филозофските разлики. Тие често се противници бидејќи Клаус и Марсел постојано се борат за моќ над францускиот кварт на Њу Орлеанс. Тој ја спасува Давина од жртвување и ја зема под закрила како ќерка-посвоителка. Кон крајот на третата сезона, Марсел се трансформира во Надграден оригинален вампир, вампир далеку помоќен од самите оригинали, исполнувајќи го пророштвото кажано на почетокот на сезоната.
 • Даниела Пинеда како Софи Деверо (главна сезона 1): Моќна вештерка на францускиот кварт.
 • Лиа Пајпс како Камил О’Конел : Човек и терапевт на Клаус кон кого подоцна е приврзан, иако таа беше за кратко романтично поврзана со Марсел.
 • Даниел Кембел во улогата на Давина Клер : Моќна млада вештерка и посвоителка на Марсел, која станува водич на сите вештерки во Њу Орлеанс. Таа не се грижи многу за Микаелсон и бара да ги уништи со помош на Марсел, сè додека несвесно се заљуби во еден.
 • Јусуф Гејтвуд како Винсент Грифит : Вештер и тој е поранешен сопруг на Ева Синклер. Тој ја наследи Давина како водич на сите вештерки во Њу Орлеанс.
 • Рајли Воелкел како Фреја Микаелсон : Одамна изгубената полусестра, Фреја е неизмерно моќна и вешта илјадагодишна вештерка, поранешна бесмртна и најстара од фамилијата Микаелсон.
 • Даниел Роуз Расел како Хоуп Микаелсон, тинејџерка ќерка на Клаус и Хејли, и која е исклучително моќно натприродно суштество бидејќи ја држи лозата вампир, врколак и вештерка.
 • Стивен Кругер како Џошуа, посетител на Њу Орлеанс, кој наскоро се претвори во вампир. Тој се спријателува со Давина, а подоцна служи како поручник на Марсел.

List of The Originals episodesЛиста на епизоди

Сезона Епизоди
1 22
2 22
3 22
4 13
5 13

Продукција

[уреди | уреди извор]

На 11 јануари 2013 беше објавено дека серијата „Првобитните“ ќе се емитува некаде во април. На 26 април 2013 година, „Првобитните“ беа потврдени за целосна серија. Овој втор обид за продолжеток ќе го надгледува Џули Плец,.Првобитните официјално ги зеде продукцијатаThe CW на 26 април 2013 година, за сезоната 2013–14. Првата сезона на „Оригинали“ требаше да биде изведена во вторник, на 15 октомври. Сепак, на 29 јули 2013 година, CW објави дека премиерата на серијата наместо тоа ќе се емитува на 3 октомври 2013 година, по премиерата во петтата сезона на Дневниците на вампирите, со цел да ги привлече обожавателите на серијата. На 10 октомври 2013 година, CW порача три дополнителни сценарија за серијата. На 11 ноември 2013 година, CW одлучи да нарача целосна сезона за The Originals.

После нејзината епизода на 11 март, Клер Холт ја напушти главната екипа.[5] Холт потврди дека ќе се врати во шоуто, но дека прво треба да помине време со своето семејство.[6]Предлошка:Television season ratings

Првобитните: Будењето

[уреди | уреди извор]

Во ноември 2014 година, веб-серијата насловена Оригинали: Будењето беше објавена како четврто шоу во франшизата. Серијата го истражува ликот Кол Микаелсон и неговите односи со неговите браќа и сестри. Трепкајќи назад во 1914 година, Кол е во потрага да склучи сојуз со вештерките на Францускиот кварт. Будењето дава одговори на некои прашања во врска со минатото на Кол, вклучувајќи го потеклото на неговото соперништво со неговото семејство и уникатната приказна што ја има со вештерките од Њу Орлеанс. Секој веб-мод е долг приближно две минути. Серијата заврши на 8 декември 2014 година.

На 27 јануари 2015 година, излезе првата книга во низата романи засновани на шоуто.[7] Подемот, Губењето и Воскресението ги сочинуваат трите романи во серијата „Оригинали“ напишана од Џули Плец.[8]

Во август 2017 година беше објавено дека се развива спин-оф фокусиран на Хоуп Микаелсон, ќерката на Клаус и Хејли. Џули Плец, ко-творец на „Вампирските дневници“ и творец на „Оригинали“, го напиша сценариото и е заслужен за создавањето на серијата. Во јануари 2018 година, беше откриено дека снимањето за пилотот ќе започне во производство во вториот квартал на 2018 година. Исто така беше најавено дека ветеранот од „Вампирските дневници “ Мет Дејвис ќе глуми во проектот заедно со Арија Шахгасеми, Квинси Фоус, Џени Бојд и Кејли Брајант. Шахгасеми дебитираше во петтата сезона на „Оригинали“ како пријател на Хоуп, Лендон.

На 11.05.2018 година, беше објавено дека спин-офот, насловен како Наследства ќе се емитува во 2018-19 година. Шоуто се фокусира на 17-годишната Хоуп (што означува надеж), заедно со ќерките близначки на Алариќ и други млади вештерки, вампири и врколаци.

 1. Kondolojy, Amanda (July 29, 2013). „The CW Moves Up 'The Originals' Premiere to Follow 'The Vampire Diaries' + 'Supernatural' Gets Earlier Start“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на August 1, 2013. Посетено на July 29, 2013.
 2. Petski, Denise (May 10, 2017). 'The Originals' & 'iZombie' Renewed By The CW“. Deadline Hollywood. Посетено на May 10, 2017.
 3. Otterson, Joe (July 20, 2017). 'The Originals' to End After Season 5 on The CW“. Variety. Посетено на July 20, 2017.
 4. „The CW Midseason Schedule Update“. The Futon Critic. March 30, 2018. Посетено на March 30, 2018.
 5. Matt Webb Mitovich. „Claire Holt Quits 'The Originals' — Rebekah's Last Episode Season 1 - TVLine“. TVLine. Архивирано од изворникот на 2016-01-05. Посетено на July 25, 2015.
 6. „The Originals at PaleyFest: The Cast Talks Elijah's Undoing, Klaroline, Whether Rebekah Will Return, and More“. TV.com. CBS Interactive. Архивирано од изворникот на 2016-04-22. Посетено на July 25, 2015.
 7. Plec, Julie (January 27, 2015). The Originals: The Rise: Julie Plec: 9780373788897: Amazon.com: Books. ISBN 978-0373788897.
 8. „Originals Series“. barnesandnoble.com.