Прејди на содржината

Правишки мост

Координати: 40°54′50.65″N 24°14′54.84″E / 40.9140694° СГШ; 24.2485667° ИГД / 40.9140694; 24.2485667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Правишки мост
Γεφύρι στην Αγία Παρασκευή
Координати40°54′50.65″N 24°14′54.84″E / 40.9140694° СГШ; 24.2485667° ИГД / 40.9140694; 24.2485667
МестоПравишта, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Местоположба
Карта

Правишки мост (грчки: Γεφύρι στην Αγία Παρασκευή) — стар камен мост во градот Правишта, Егејска Македонија.

Мостот се наоѓа во западниот дел на маалото Ајасма. Тој е единствениот преостанат од 8-те камени моста кои постоеле во градот. Според усната традиција мостот бил изграден од епирски мајстори. Неговиот лак е со елементи на ажур со камен ред надграден со потенок корниз. Мостот во минатото имал дрвени огради кои со цел да се обезбеди неговата безбедна употреба се заменети со метални и е покриен со плочи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Γεφύρι στην Αγια Paraskevi (Ελευθερούπολι)“. Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Καβάλας. Посетено на 7 март 2024.