Поступано оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поступано е машко македонско оро, кое кореографски потекнува од Скопско.[1]

Ова е умерено брзо оро кое се игра со бавни чекори. Орото постепено се забрзува, и тогаш се игра со потскокнување. Играчите се во полукруг, со лицето свртени кон центарот на кругот. Ритамот е 13/16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 209-215