Последните заповеди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Последните заповеди е филм, во режија на Фред Скеписи. Главните улоги ги толкуваат: Мајкл Кејн, Том Кортни, Хелен Мирен, Дејвид Хемингс и Боб Хоскинс.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот е приказна за четворица добри пријатели, кои се среќаваат за да му оддадат почит на починатиот другар Џек Додс. Тие се сеќаваат на нивните надежи, соништа и желби од младоста, како и заедничките денови што ги поминале со Џек и со неговата сопруга Ејми, во текот на изминатите 50 години.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 845, 5.9.2014, стр. 22.