Политика (весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Политика
Politika
ТипДневен весник
ФорматBerliner
СопственикPolitika AD (50%)
East Media Group (50%)
ОсновачВладислав Ф. Рибникар
ИздавачPolitika novine i magazini d.o.o.
УредникŽarko Rakić
Основан25 јануари [ст. ст. 12 јануари] 1904
Јазиксрпски
СедиштеПлоштад на Политика 1, Белград, Србија
Тираж~45,000 примероци (2016)
ISSN0350-4395
OCLC231040838
Страницаpolitika.rs

Политика (српски: Политика) е српски дневен весник, кој се издава во Белград. Се издава од 1904[1] од Владислав Ф. Рибникар, што го прави најстар дневен весник на Балканот кој сè уште е во оптег.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Уште од основањето во јануари 1904, Политика се издава дневно, освен при некои периоди:

Првиот број имал само четири страни и тираж од 2,450 копии, а рекордниот тираж имал бројот од 25 декември 1973 (634,000 копии).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Robert Thomas (January 1999). Serbia Under Milošević: Politics in the 1990s. C. Hurst & Co. Publishers. стр. 15. ISBN 978-1-85065-367-7. Архивирано од изворникот 24 March 2017. Посетено на 2 August 2015.
  2. „Grigorev Commentary in Politika: Serbs Vote is Pragmatic“. The Bulletin Arcadia University. 1 February 2011. Архивирано од изворникот 28 March 2012. Посетено на 9 March 2014. ... wrote a commentary in the Jan. 26 issue of Politika, the Serbian newspaper of record and the oldest daily in the Balkans.