Покраини во Костарика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на покраините во Костарика

Согласно Член 168[1] од уставот на земјата, Костарика има тристепена административна поделба: покраини, кантони и окрузи.

Земјата има 7 полкраини (шпански: provincias), кои се состојат од 81 кантон (cantones), а тие од вкупно 463 окрузи (districtos).

Тие се седниве:[2]

На
карта
Покраина Население % од
вкуп.
Густина
(жит/км²)
Површина % од
вкуп.
1 Алахуела 848.146 - 86,9 9.757,5 19,1%
3 Гванакасте 326.953 - 32,2 10.140,7 19,8%
4 Ередија 433.677 - 163,2 2.657,0 5,2%
2 Картаго 490.903 - 157,1 3.124,7 6,1%
5 Лимон 386.862 - 42,1 9.188,5 18,0%
6 Пунтаренас 410.929 - 36,5 11.265,7 22,0%
7 Сан Хосе 1.404.172 - 282,8 4.965,9 9,7%
Костарика 4.301.712 84,2 51.092

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]