Подземан Ефект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подземан Ефект
Познат(а) и какоПодземен Ефект
ПотеклоКуманово, Македонија
ЖанровиБум-Бап
Период на активност2004 - денес
СоработнициFundamental, Герила, Sleet, Авторизација

Подземан Ефект е хип-хоп група од Куманово. Групата е формирана во 2004 година од двајца емсија од Куманово познати како Ти-Гоуст и Миљуш. Пред тоа Ти-Гоуст настапува како соло артист со неколку песни. Од 2004 па натаму познати се како Подземан Ефект и издаваат неколку песни како "Како се живи", "Презентација на кумановски рап", "Не ни га сфаќав филм", "Што се дешава" и слично но потоа прекинуваат со тоа и започнуваат со работа на својот прв албум. Албумот требало да излезе многу порано но поради технички проблеми како лоши услови за снимање, недостигот на опрема за снимање како и неодговорноста на нивниот продуцент групата морала да го преснима целиот албум повторно.

Дела[уреди | уреди извор]

Албумот "Извештај од Октомвриску" е издаден во 2010 година и се состои од 18 песни. Сите инструментали се направени од страна на Ти-Гоуст и продуцентот Хагенит. Двајцата артисти зборуваат за својот живот и околностите во овој албум. После тоа имаат настапувано на многу места, како на пример неколкуте самостојни настапувања во Куманово, Скопје и Штип, сепак повеќе се значајни настапите на: Hip Hop Awards во Скопје во 2010, Stip Hop Fest 2011, Zelenata Arka 2012, големиот фестивал Skopje Gori 2012, Hip Hop Kamp 2012 во Охрид, Bit Fest 2012 во Битола, Bosh Fest 2012 во Гевгелија.