Податотека:Jugoslawien1Dinar1938.jpg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(1.416 × 738 пиксели, големина: 949 КБ, MIME-тип: image/jpeg)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
English: 1 Dinar Yugoslavia 1938
Deutsch: 1 Dinar Jugoslawien 1938
Датум
Извор сопствено дело
Автор An-d
Public domain
Ова дело создадено во Југославија е во јавна сопственост бидејќи парвата на него се истечени согласно југословенскиот Закон за авторското право од 1978 г. во кој е одредено дека правата траат додека е жив авторот и 50 години по неговата смрт, а 25 години за фотографија или дела на применета уметност. Ова важи за дела кои веќе биле во јавна сопственост распадот на СФРЈ во 1991 г.

Делото исполнува еден од следниве услови:

а) дело на познат автор кој починал пред 1 јануари 1941 г.
б) дело на непознат автор објавено пред 1 јануари 1941 г.
в) фотографија или дело на применета уметност објавено пред 1 јануари 1966 г.

Наведете го изворот за да може да се провери статусот на делото.

За дела по наведениот датум, користете шаблони за поединечните земји произлезени од распадот: {{PD-Slovenia}}, {{PD-Croatia}}, {{PD-Bosnia and Herzegovina}}, {{PD-Macedonia}}, {{PD-Montenegro}} или {{PD-Serbia}}.

Deutsch | English | +/−

Flag of Yugoslavia
PD-icon.svg
Ова дело создадено во Хрватска е во јавна сопственост бидејќи парвата на него се истечени согласно југословенскиот Закон за авторското право од 1978 г. и последователниот хрватски закон од 1991 г. (NN 53/91 и 58/93), во кој е одредено дека правата траат додека е жив авторот и 50 години по неговата смрт, а 25 години за фотографија или дела на применета уметност (поподробно). Ова важи за дела кои веќе биле во јавна сопственост пред 27 јули 1999 г. или тогаш прешле во јавна сопственост кога е изменет законот.

Делото исполнува еден од следниве услови:

а) дело на познат автор кој починал пред 1 јануари 1949 г.
б) дело на непознат автор објавено пред 1 јануари 1949 г.
в) фотографија или дело на применета уметност објавено пред 1 јануари 1974 г.

Наведете го изворот за да може да се провери статусот на делото.

Имајте предвид дека делата влегуваат во јавна сопственост 70 години по смртта на авторот или 70 по објавувањето, ако делото е од непознат автор. Доколку се работи за ваков случај, користете го {{PD-old-70}}.

English | македонски | slovenščina | српски / srpski | +/−

Coat of arms of Croatia.svg
Public domain
Оваа слика е во јавна сопственост бидејќи, според Законот за авторското право и сродните права на Србија и Црна Гора („Службен гласник на СЦГ“, бр. 61/2004), „За авторско дело не се сметаат:
  1. закони, подзаконски акти и други прописи;
  2. службени материјали на државните органи и органите кои извршуваат јавна функција;
  3. службени преводи на прописи и службени материјали на државните органи и органите кои извршуваат јавна функција;
  4. поднесоци и други акти во управна или судска постапка.“
Оттука може да се заклучи дека оваа слика се претставува јавна сопственост. Гореспоменатиот сојузен закон важи за обете Републики, Србија и Црна Гора, сè додека не усвојат соодветни сопствени закони.

English | македонски | slovenščina | српски / srpski | +/−

Coat of arms of Serbia and Montenegro.svg

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна12:42, 6 јули 2010Минијатура на верзијата од 12:42, 6 јули 20101.416 × 738 (949 КБ)An-d{{Information |Description={{en|1=1 Dinar Yugoslavia 1938}} {{de|1=1 Dinar Jugoslawien 1938}} |Source={{own}} |Author=An-d |Date=2010-07-06 |Permission= |other_versions= }} Category:Coins of Yugoslavia

Следнава страница ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Метаподатоци