Податотека:100din 1929b.jpg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

100din_1929b.jpg(505 × 292 пиксели, големина: 154 КБ, MIME-тип: image/jpeg)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.
Опис

100 Yugoslav dinars note (1929)

Датум
Извор http://orlovac.eu/novac/judinar/100din_01.12.1929.jpg
Автор Narodna Banka Jugoslavije
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
Public domain
This work first published in Yugoslavia is in the public domain because its copyright expired pursuant to the Yugoslav Copyright Act of 1978 which provided for copyright term of the life of the author plus 50 years, respectively 25 years for photograph or a work of applied art. This applies to works already in the public domain before the breakup of SFR Yugoslavia in 1991.

The work meets one of the following criteria:

a) a work of known authorship and the author died before January 1, 1941
b) an anonymous work and it was published before January 1, 1941
c) a photograph or a work of applied art published before January 1, 1966

A source should be included so that the status can be verified.

After this date, use the templates for the Yugoslavian successor states: {{PD-Slovenia}}, {{PD-Croatia}}, {{PD-Bosnia and Herzegovina}}, {{PD-Macedonia}}, {{PD-Montenegro}} or {{PD-Serbia}}.

Deutsch | English | +/−

Flag of Yugoslavia
Public domain
Оваа слика е во јавна сопственост бидејќи, според Законот за авторското право и сродните права на Србија и Црна Гора („Службен гласник на СЦГ“, бр. 61/2004), „За авторско дело не се сметаат:
 1. закони, подзаконски акти и други прописи;
 2. службени материјали на државните органи и органите кои извршуваат јавна функција;
 3. службени преводи на прописи и службени материјали на државните органи и органите кои извршуваат јавна функција;
 4. поднесоци и други акти во управна или судска постапка.“
Оттука може да се заклучи дека оваа слика се претставува јавна сопственост. Гореспоменатиот сојузен закон важи за обете Републики, Србија и Црна Гора, сè додека не усвојат соодветни сопствени закони.

English | македонски | slovenščina | српски / srpski | +/−

Coat of arms of Serbia and Montenegro.svg
Public domain
This work is not an object of copyright according to the Copyright and related rights act of the Republic of Croatia.

Article 8.

 1. The subject matter of copyright shall include expressions and not ideas, procedures, methods of operation or mathematical concepts as such.
 2. The subject matter of copyright shall not include:
  (1) discoveries, official texts in the domain of legislation, administration, judiciary (acts, regulations, decisions, reports, minutes, judgments, standards, and the like) and other official works and their collections, disclosed for the purpose of officially informing the public;
  (2) news of the day and other news, having the character of mere items of press information;
 3. Folk literary and artistic creations in their original form shall not be the subject matter of copyright, but their communication to the public is subject to the payment of remuneration, as for the communication to the public of protected copyright works. The remuneration shall be the revenue of the budget, and shall be used for improving the creativity in the field concerned.
Note:
Translations of official texts in the domain of legislation, administration and judiciary, shall be protected, unless made for the purpose of officially informing the public and are disclosed as such.
Coat of arms of Croatia.svg

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна01:41, 27 мај 2011Минијатура на верзијата од 01:41, 27 мај 2011505 × 292 (154 КБ)Ajta{{Information |Description=100 Yugoslav dinars note (1929) |Source=http://orlovac.eu/novac/judinar/100din_01.12.1929.jpg |Date=1929 |Author=Narodna Banka Jugoslavije |Permission={{PD-Yugoslavia}} {{PD-SCGGov}} {{PD-Croatia-exempt}} |other_versions= }} [[C

Следнава страница ја користат податотекава:

Метаподатоци