Плејади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плејади
Ведер, 1885

Плејади (јазик грчки|Πλειάδες ) (јазик латински|Pleiades}}) се ќерки на титанот Атлант и океанидата Плејона.[1]

Митологија[уреди | уреди извор]

Кога нивните посестрими Хијади умреле од тага по својот мртов брат Хијант, се го одзеле животот од жал, а богот Зевс сите ги претворил во ѕвезди.

Биле седум:

Плејадитее според некои митови донесувале амброзија на боговите од земјите на Западот, а на тоа одговара и нивното грчко име „-{Peleiades}-“ или гулабици. Според други толкувања, нивното име потекнува од зборот „-{Pleo}-“ или пловење, да плови со брод, поради тога што нивното излегување на небескиот свод, означувало поволно време за пловење.

На небескиот свод или во астрономскиот атлас ПлејадиВлашићи, се наоѓаат во близина на Хијада во созвездието наБикот. Тоа е блескава група од 120 ѕвезди, од кои со голо око може да се видат девет најсветли, а астрономите на групата од седум митски Плејади ги додале уште и Плеон и Атлантида.

Референце[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Замаровски 1985, стр. 275.