Пита со јаболка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пита со јаболка
Пита со јаболка
ВидПита
Дел од оброкотДесерт
Француска варијација на пита со јаболка

Пита со јаболка е овошна пита, во која главната состојка се јаболка. Понекогаш се служи со шлаг крем или сладолед или со чедар кашкавал. Најчесто тестото се наоѓа на врвот и на дното, поради што оваа пита има две кори. Во зависност од оној што ја подготвува, долната кора може да биде печена пред да се пече целата пита.

Состојки[уреди | уреди извор]

Пита од јаболка може да биде направена од различни сорти јаболка. Овожјето кое се користи може да биде од свежи, конзервирани или сушени јаболка.Различните типови на јаболка ја менуваат текстурата и времето кое е потребно за подготовка на питата. Освен јаболка луѓето најчесто користат цимет, сол, путер и најважо шеќер. Иако најголем дел од старите рецепти не содржат шеќер, сепак заради подар вкус се додава шеќер.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]