Штрудла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штрудла
Штрудла со јаболка
ВидТестенини
РегионСредна Европа
Главни состојкиКори
Македонска штрудла

Штрудла — врста на едноставен народен колач. Се состои од тесто кое се развива со сукало. На тестото се става фил, а потоа штрудлата се витка и се пече. Потоа се сече на парчиња и се наросува со шеќер во прав[1].

Како фил се користат мелен мак или ореви, рогач, рендани јаболка, џем.

Како состојки на тестото се користат следните материјали: млеко, брашно, јајца, квасец, шеќер и малку сол.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Штрудла со јаболка“. Moirecepti. Посетено на 2017-09-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]