Пирамидална загатка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пирамидална загаткамеханичка загатка (составен мозаик) која се состои од две или повеќе компонентни парчиња кои се вклопуваат заедно за да се создаде пирамида.

Историја[уреди | уреди извор]

Непознато потекло . Децата на американските пионери играа со едноставни играчки како што се овие.

Решенија[уреди | уреди извор]

  • Дво парчиња пирамидални загатки: Обична пирамида не е можна во овој случај. Наместо тоа, можеме да формираме само 4 соочени тетраедрон пирамиди.

За да го направите ова, направете ги квадратните лица да се свртат едни на други и да извртуваат еден исправен за да ја завршите четири-соочената тетрахедронска пирамида.

  • Четири парчиња пирамидални загатки: Придружете се на четирите идентични парчиња во парови, така што ќе се исполнат најмалите триаголни лица. Свртете ги квадратите да се соочат едни со други и да ги соберете. Ова ќе остави квадратно лице на двете резултатски парчиња. Со квадратните страни на блоковите свртени еден кон друг, извртувајте едно парче исправено за да ја завршите пирамидата.

Види исто така[уреди | уреди извор]