Пимен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пимен (грчки: ποιμήν — „пастир“) е машко име. Најчесто се употребува како свето име во православниот свет.

  • Пимен - Европски митрополит на МПЦ - ОА;