Прејди на содржината

Пикопико

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пикопикомаорски збор за младите завиткани израстоци од папрати. Пикопико бил една од храната што била јадена на празниците на матарики. Откако ќе се собере, пикопико може да се излупи и да се измие за да се отстрани горчината, а потоа да се испари, да се свари, да се пропржи, да се исецка и да се додаде во тесто за леб, да се измеша со масло и ореви да се шири или едноставно да се користи како привлечен и вкусен гарнир.[1] Може да се однесува на низа видови папрати, вклучително:

  • Asplenium bulbiferum, кокошки папрат.
  • Polystichum richardii, обичноштитен папрат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „pikopiko“. Māori dictionary. Архивирано од изворникот на 23 февруари 2013. Посетено на 10 јули 2021.