Петра Јовановска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петра Јовановска
Роден 1972
Јесеник, ЧССР, денес  Чешка
Занимање графичар

Петра Јовановска - Ристовска (Јесеник, 1972) — македонски графичар. Твори во Македонија и Чешка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јовановска е родена во 1972 година во Јесеник, Чешка. Во 1995 годиина дипломирала на Факултетот за ликовни уметности во Скопје на одсек графика во класата на проф. Димче Николов. Членка е на ДЛУМ и на повеќе европски ликовни друштва. Во 2012 година ја добила наградата на ДЛУМ за графика „Димче Николов“ за 2011 година.[1] Имала преку 100 групни изложби и десетици самостојни.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ДЛУМ ГИ ДОДЕЛИ ГОДИШНИТЕ НАГРАДИ ЗА 2011 ГОДИНА. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2013-12-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]