Пелике

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пелике од Апулиј, црвен фигурален стил, околу 370 година п. н. е.

Пелике е тип на керамички сад кој е многу сличен на амфора, за разлика од неа има нешто поширок врат и проширен стомак. За разлико од амфора, пелике имале направено дно така да можеле да стојат на него. Формата се јавила во 6 век п. н. е. и се задржала до 4 век п. н. е.

Пелике биле извонредно погодни за сликање, поради својата форма и големина на слободниот простор за цртање. Особено се користеле во епохата на црвенофигурален стил.

Галерија[уреди | уреди извор]

Види уште[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]