Патрилинеарност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Патрилинеарност — припадност на личноста на ложата на своите предци и потомци во чист машка линија[1]. Агнати се личности кои делат ист предок во чиста машка линија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]