Париска конвенција за заштита на индустриската сопственост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Париската конвенција за заштита на индустриската сопственост, потпишана во Париз на 20 март 1883, била една од првите меѓународни договори за интелектуалната сопственост. Со неа е воспоставена Унија за заштита на индустриската сопственост. Конвенцијата сѐ уште е во сила.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]