Парапротеинемија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Парапротеинемија
Класификација и надворешни извори
Специјалностхематологија[*], имунологија
МКБ-10D47.2
МКБ-9273.1 - 273.2
DiseasesDB9614
MeSHD010265

Парапротеинемија, исто така позната како моноклонална гамопатија претставува присуство на големо количество на парапротеини во крвта. Често се појавува поради имунопролиферативно нарушување или хематолошки неоплазми, особено мултипла миелома.

Можни причинители[уреди | уреди извор]