Парагвајски гварани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Парагвајски гварани
Guaraní paraguayo (шпански)
Paraguay 100 Paraguayan guaraní banknote of 1952.jpg
Банкнота од 100 гварани од 1952
ISO 4217
КодPYG
Составници
Подединица
 1/100центи
поради инфлација, центите не се во употреба
Множинагварани
СимболParag-guarani-G.svg (₲)
Банкноти2,000, 5,000, 10,000, 20,000, 50,000 & 100,000 PGY
Монети50, 100, 500 & 1,000 гварани
Демографија
Корисник/ци Парагвај
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Парагвај
 Мреж. местоbcp.gov.py
ПечатарDe La Rue
Giesecke & Devrient
 Мреж. местоDe La Rue
Giesecke & Devrient
Вредност
Инфлација2%
 Извор[1]

Гварани (шпански: Guaraní, знак: ₲; код: PYG) е официјалната валута на Парагвај. Гвараните теоретски се поделени на центи, но поради инфлација истите не се во употреба.

Историја[уреди | уреди извор]

Поради инфлација на парагвајското пезо, законот за воведување на парагвајските гварани бил донесен на 5 октомври 1943 година. Замената на пезото со гвараните било 1 гварани = 100 пезоси. Гвараните за првпат биле издадени во 1944 година. Помеѓу 1960 и 1985 година, гвараните биле врзани со американскиот долар, во соодност 1 долар со 126 гварани.

Монети[уреди | уреди извор]

вредност аверс реверс пречник во мм тежина во грам прво издавање слика од аверс слика од реверс
50 ₲ маршал Хозе Феликс Естигарибија Брана Акарај 19 1 1975
100 ₲ генерал Хозе Е. Дијаз Рушевини од Умаита 21 3.73 1990
500 ₲ генерал Бернандино Кабалјеро Централна банка на Парагвај 23 4.75 1997
1,000 ₲ маршал Франсиско Солано Лопез Национален панетон на хероите 25 6 2006 1MIL Paraguayan Guaranies - Obverse.jpg 1MIL Paraguayan Guaranies - Reverse.jpg

Банкноти[уреди | уреди извор]

вредност боја аверс реверс прво издавање слика на аверс слика на реверс
2,000 ₲ магента Адела и Селса Сперати училишна парада 2008 200px 200px
5,000 ₲ портокалова Карлос Антонио Лопез Лопезова палата 2016 Anverso 5000 guaranies.jpg Reverso 5000 guaranies.jpg
10,000 ₲ кафеава Гаспар Родригес де Франсија сцена од револуцијата на 15 мај 1811 1962 Anverso10000.png Reverso10000.png
20,000 ₲ светлосина Парагвајка Централна банка на Парагвај 2005
50,000 ₲ беж Агустин Пио Бариос гитара на Бариос 1981
100,000 ₲ зелено Роке Гонзалез де Санта Крус Брана Итаипу 1998

Наводи[уреди | уреди извор]

  • A Dictionary of Finance and Banking (изд. 3rd.). USA: Oxford University Press. 2005. ISBN 0-19-860749-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник:
Парагвајско пезо
Причина: инфлација
Сооднос: 1 гварани= 100 пезоси
Валута на Парагвај
1944 –
Следбеник:
денес