Прејди на содржината

Панимавида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панимавида
Panimávida
Гратче
ДржаваЧиле
РегионМауле
ПокраинаЛинарес
ОпштинаКолбун
Население (Попис од 2002 година)
 • Вкупно1,473
Час. појасЧЛВ[1] (UTC-4)
 • Лето (ЛСВ)ЧЛЛВ[2] (UTC-3)
Повик. бр.56 +

Панимавида (шпански: Panimávida; значење на мапудунгунски: „рид на пуми/пумов рид“) ― гратче во чилеанската Општина Колбун, покраина Линарес, регион Мауле. Панимавида е добро позната во Чиле по тоа што е една од најстарите топли извори во земјата и бањите за одморалиште. Нејзиното население заклучно со 2002 година било 1.473 (737 мажи, 736 жени).

Од 1913 до 1954 година, Панимавида била станица на тесната железничка линија Путаган-Колбун помеѓу Линарес и Колбун.[3]

  1. „Chile Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 11 септември 2007. Посетено на 24 декември 2023.
  2. „Chile Summer Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 11 септември 2007. Посетено на 24 декември 2023.
  3. la estacion del tren (Spanish) Посетено на 24 декември 2023