ПУ „Св. Кирил и Методиј“ - Луково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Свети Кирил и Методиј“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Струга
Наречено по: Свети Кирил и Методиј
Нас. место: Луково
Адреса: с. Луково
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Св. Кирил и Методиј“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Св. Кирил и Методиј“ - Луково; скратено: ПООУ „Св. Кирил и Методиј“) — подрачно основно училиште во селото Луково, кое престанало да работи како централно училиште во 2004 година. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Луково и претставува дел од основното училиште „Јабланица“ од селото Јабланица.[1]

Училиштето е именувано по словенските просветители Светите Кирил и Методиј.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основни и средни училишта“. Општина Струга. Посетено на 16 ноември 2018.

Координати: 41°20′58.2″N 20°36′15.8″E / 41.349500° N; 20.604389° E / 41.349500; 20.604389