ПУ „Никола Карев“ - Тополница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Карев

Поглед на подрачното основно училиште „Никола Карев“
Поглед на подрачното основно училиште „Никола Карев“
Место
Општина: Општина Радовиш
Наречено по: Никола Карев
Нас. место: Тополница
Адреса: с. Тополница
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: турски
Контактни информации

Основно училиште „Никола Карев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Никола Карев“ - Тополница; скратено: ПОУ „Никола Карев“) — подрачно основно училиште во селото Тополница, составен дел на истоименото училиште во Радовиш.

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Никола Карев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во јужниот дел од селото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на турски наставен јазик во две или три училници.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°39′16.9″N 22°22′33.4″E / 41.654694° СГШ; 22.375944° ИГД / 41.654694; 22.375944