ПУ „Гоце Делчев“ - Горобинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гоце Делчев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Свети Николе
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Горобинци
Адреса: с. Горобинци
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Горобинци; скратено: ПООУ „Гоце Делчев“) — подрачно основно училиште во селото Горобинци. Училиштето се наоѓа во самото село Горобинци.

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на сретселото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на македонски наставен јазик.

Во училиштето се изведува настава во една смена со 5 паралелки за одделенска настава и 4 паралелки за предметна настава.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основни училишта“. ОПШТИНА СВЕТИ НИКОЛЕ. Посетено на 2021-03-30.

Координати: 41°52′30.1″N 21°52′31.57″E / 41.875028° СГШ; 21.8754361° ИГД / 41.875028; 21.8754361