ПУ „Гоце Делчев“ - Горни Липовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гоце Делчев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Конче
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Горни Липовиќ
Адреса: с. Горни Липовиќ
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Горни Липовиќ; скратено: ПООУ „Гоце Делчев“) — подрачно основно училиште во селото Горни Липовиќ, составен дел на истоименото училиште од селото Конче.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Горни Липовиќ.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Атанасов, Зоранчо (2011). Инфраструктурни одлики на населените места во општините Радовиш и Конче (PDF). стр. 65–77. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-04-19. Посетено на 12 мај 2016.

Координати: 41°30′43″N 22°29′33″E / 41.51194° СГШ; 22.49250° ИГД / 41.51194; 22.49250