Прејди на содржината

ФК Черноморец (Бургас)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ПСФК Черноморец Бургас)
Черноморец
Целосно имеПСФК Черноморец Бургас
ПрекариАјкули
Основан6 јули 2005
СтадионСтадион Лазур,
Бургас
(Капацитет: 18,037)
ПретседателБугарија Митко Сабев
МенаџерБугарија Димитар Димитров
ЛигаА група
2012-136
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Черноморец е бугарски фудбалски клуб од Бургас кој игра во А група. Боите на клубот се син и црна.

Историја[уреди | уреди извор]

Черноморец е основан на 6 јули 2005. Клубот игра на стадионот „Лазур“, кој има капацитет од 18.037 гледачи. Тренер на екипата е Димитар Димитров.

Имиња[уреди | уреди извор]

  • Черноморец 919 2005-06;
  • Черноморец од 2006;

Македонски фудбалери кој играле за Черноморец[уреди | уреди извор]