ФК Черноморец (Бургас)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Черноморец
Целосно име ПСФК Черноморец Бургас
Прекар(и) Ајкули
Основан 6 јули 2005
Стадион Стадион Лазур,
Бургас
(Капацитет: 18,037)
Претседател Бугарија Митко Сабев
Менаџер Бугарија Димитар Димитров
Лига А група
2012-13 6
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Черноморец е бугарски фудбалски клуб од Бургас кој игра во А група. Боите на клубот се син и црна.

Историја[уреди | уреди извор]

Черноморец е основан на 6 јули 2005. Клубот игра на стадионот „Лазур“, кој има капацитет од 18.037 гледачи. Тренер на екипата е Димитар Димитров.

Имиња[уреди | уреди извор]

  • Черноморец 919 2005-06;
  • Черноморец од 2006;

Македонски фудбалери кој играле за Черноморец[уреди | уреди извор]