Ојбин (рид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Berg oybin 2006.JPG
Рид Ојбин
Надм. вис. 514 м 
Местоположба
Место Саксонија,  Германија
Венец Цитауски Планини
Координати 50°50′40″ СГШ 14°44′24″ ИГД / 
Геологија
Тип Карпа со замок и остатоци од манастир

Ридот Ојбин е рид во Саксонија, југоисточна Германија, близу градот Цитау и е дел од Цитауски Планини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]