Прејди на содржината

Офвандалс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Офвандалс
Ентериер

Офвандалс е најстарото кафуле кое сè уште работи во Упсала, Шведска, основано како Кафе Далија во 1878 година од Ерик Офвандал (1848–1949). Сè уште го зазема оригиналниот пакет соби во (сега) наведена зграда од 19 век на раскрсницата меѓу Сисломансгатан и Санкт Олофсгатан, во историскиот кварт Фјердинген во внатрешниот град. Офвандалс долго време ја држеше титулата Пурвејор на шведскиот кралски двор, а кафулето остана во семејството Офвандал, кое го воделе неговите ќерки Рагнхилд и Ана до 1971 година.[1]

Специјалитети[уреди | уреди извор]

Линебакелсен, тиркизен медалјон со профилот на Карл фон Лине во марципан, е една од најпознатите креации на слаткарницата. Слаткарницата служи и сендвичи и едноставни ручеци и продава кафе, колачи, леб и слатки за понесени.

Литературни асоцијации[уреди | уреди извор]

Ерик Офандалх првично бил од селото Овандал во близина Болранге. Тој го зел името на своето село како презиме во 1901 година, преименувајќи го кафулето Офвандалс. Тој бил поет аматер и поетски ентузијаст многу сакан од студентите на соседниот универзитет во Упсала поради неговите чудни песни. Во кафулето сè уште има повремени настани за читање поезија. Иако студирањето на маса е формално забрането од раководството, Офвандалс останува особено популарен кај студентите и алумни на универзитетот. Многу локални писатели како Јалмар Бергман, Густаф Фродинг и Карин Боје биле редовни во кафулето, како и уметникот-принц Еуген, војводата од Нерке. Се појавува и во стиховите на локалните текстописци Ове Торнквист (Ет литет рот пакет) и Улф Педер Олрог (Па Офвандахлс кондитиори).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Thulin, Maria; Kindblom, Johan; Lindman, Åke E:son; Walström, Susanne (1996). Kondisboken: klassiska svenska kaféer och konditorier (Swedish). Stockholm: Bonnier. стр. 47–48. ISBN 91-0-05-6198-3.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „www.ofvandahls.se/historia.html“. Архивирано од изворникот на 2021-11-14. Посетено на 2021-11-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]