Прејди на содржината

Остро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветровите на Медитеранот

Остро или Австро, е јужен ветер во Средоземното Море, особено Јадранот. Неговото име е италијанско, добиено од латинското име Остер, што значело и јужен ветер. Тоа е топол и влажен ветер кој често носи дожд, но понекогаш се поистоветува и со Либечо и Сироко.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]