Орање (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орање
Oranje
Орање
Орање
ЗемјаХоландија
ПокраинаДренте
ОпштинаМиден-Дренте
LocatieMidden-Drenthe.png
Map NL - Midden-Drenthe - Oranje.png
Орање во рамките на општината Миден-Дренте

Орање (хол. Oranje) (52°54′N 6°27′E / 52.900° СГШ; 6.450° ИГД / 52.900; 6.450) — село во покраината Дренте, Холандија. Најблизок град е Асен (13 км на југозапад). Селото ѝ припаѓа на општината Миден-Дренте.

Статистичкото подрачје „Орање“, во кое понекогаш се смета и околината, брои околу 120 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Статистика Холандија (CBS), „Клучни бројки за соседствата и населбите 2003-2005“ (1 јануари 2005) (холандски) (англиски)