Орална медицина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Орална медицина (понекогаш се нарекува стоматолошка медицина, орална и максилофацијална медицина или стоматологија) е специјалност се фокусираше на устата и околните структури. Тоа лежи на интерфејс помеѓу медицината и стоматологијата.

На специјалност е дефиниран во рамките на Европа под Директива 2001/19/EC.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]