Прејди на содржината

Опседната куќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винчестерска куќа е наводно проколнета.

Опседната куќа (англиски: Haunted house) е куќа или некоја друга градба во која наводно живеат духови. Парапсихолозите велат дека духовите на мртвите луѓе се прогонувани од овие згради, бидејќи некој ги убил во таа зграда, бидејќи таму извршиле самоубиство или поради нивниот трагичен настан што го доживеале во таа зграда[1][2][3]. Некои мислат дека ладните точки, чудните звуци и шумовите доаѓаат од духовите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Watts, Linda S (2007). Encyclopedia of American Folklore. Infobase Publishing. стр. 192–. ISBN 978-1-4381-2979-2. Посетено на 10 мај 2012.
  2. Lyons, Linda (1 November 2005). „Paranormal Beliefs Come (Super)Naturally to Some“. Gallup Poll. Gallup. Посетено на 14 февруари 2010.
  3. Moore, David W (16 јуни 2005). „Three in Four Americans Believe in Paranormal“. Gallup Poll. Gallup. Посетено на 14 февруари 2010.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]