Прејди на содржината

Операцијата Тицијан

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Операцијата Тицијан“ (српски: Операција Тицијан) — филм на режисерот Радош Новаковиќ од 1963 година. Главните улоги ги играат: Вилијам Камбел, Раде Марковиќ, Ирена Просен, Петрик Меги и Драгомир Фелба.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во едно мало приморско место, во текот на туристичката сезона е убиен Уго Боначиќ. Истрагата што ја води инспекторот на криминалистичката управа го упатува на необичниот странец во бел костум, кој пристигнал во градот заедно со американската репрезентаца за подводен риболов. Во текот на истрагата, инспекторот открил дека Уго имал копија на една Тицијанова слика за која е поврзана необична легенда. На тој начин, конечно се разјаснува новата варијанта на старата легенда за сликата.

Наводи[уреди | уреди извор]