Прејди на содржината

Онгаонга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Онгаонга
Листови на онгаонга
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Ред: Розовидни
Семејство: Копривови
Род: Коприва
Вид: Дрвенеста коприва
Научен назив
Urtica ferox

Онгаонга (науч. Urtica ferox) или дрвенеста копривакоприва ендемска на Нов Зеланд. Има дрвенести дршки и необично големи листови кои достигнуваат 5 м во височина. Дури и најлесниот допир до растението дава болови кои траат неколку дена. Од ова растение има загинато најмалку еден човек, како и неколку кучиња и коњи кои случајно се имаат втурнато во него.

Во маорскиот фолклор, Купе поставил неколку пречки за неговите гонители, чии жени тој ги имал украдено, една од кои била онгаонга.

Онгаонга е главна храна за ларвите на пеперутката новозеландски црвен адмирал или кахукура (Bassaris gonerilla).

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Connor, H. E. (1977) [1952]. Poisonous Plants in New Zealand (DSIR Research Bulletin 99) (2. изд.). Wellington: Government Printer.
  • Crowe, Andrew (1999-09-07). Which Native Forest Plant?. New Zealand: Penguin. ISBN 0-14-028631-4.
  • Hutching, Gerald (1998). The Natural World of New Zealand. New Zealand: Viking (Penguin). ISBN 0-670-87782-4.