Онајда (округ во Ајдахо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Положбата на округот во сојузната држава Ајдахо
Ајдахо во Соединетите Американски Држави
Судската зграда на округот Онајда, Малад Ајдахо

Округ Онаида е област во американската држава Ајдахо.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2010 година, бројот на жители изнесувал 4.286, што е за 161 (3,9%) жители повеќе од 2000 година.[1]

Група 2000 година 2010 година
Белци 3.986 (96,6%) 4.073 (95,0%)
Афроамериканци 5 (0,1%) 9 (0,2%)
Азијци 6 (0,1%) 20 (0,5%)
Хиспанците 95 (2,3%) 126 (2,9%)
Во целост 4.125-ти најчести 4.286-ти најчести

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Idaho Trend Report 1: State and Counties“. Архивирано од изворникот на 01. 05. 2012. Посетено на 30. 6. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]