Прејди на содржината

Од Џорџ (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Од Џорџ (насловен како Џорџ Кејблс ја свири музиката на Џорџ Гершвин ) е албум на мелодиите на Џорџ Гершвин од пијанистот Џорџ Кејблс снимен во 1987 година и издаден за етикетата Contemporary .[1][2] Албумот бил трет на Кејбл за издавачката куќа и бил издаден во комеморација на педесетгодишнината од смртта на Гершвин.[3]

Прием[уреди | уреди извор]

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
AllMusic 4/5 ѕвездички[4]
The Penguin Guide to Jazz 3.5/4 ѕвездички[5]
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
AllMusic 4/5 ѕвездички[4]
The Penguin Guide to Jazz 3.5/4 ѕвездички[5]

Скот Јанов од AllMusic рече: „Фактот што тој можел да излезе со нови изјави за овие воени коњи (и сепак да остане мелодичен) кажува многу за инвентивноста на Кејблс“.[4] The Penguin Guide to Jazz напишал дека албумот е „богато софистициран, а соло изведбите на „Embraceable You“ и „Someone to Watch Over Me“ се одлични примери за неговото вродено ритмичко чувство“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите композиции на Џорџ Гершвин и Ира Гершвин освен како што е наведено

 1. „ Бес, ти си мојата жена сега “ – 7:26
 2. „ Мојот човек го нема сега “ (Џорџ Гершвин, ДуБоз Хејвард ) – 7:31
 3. „ Имам ритам “ – 4:36
 4. „ Прегрлива ти “ – 6:51
 5. „ Некој да ме пази “ – 7:06
 6. „ Ден за магла “ – 5:53
 7. " Summertime " (Gershwin, Heyward) – 4:55 бонус песна на повторно издавање на ЦД

Лично[уреди | уреди извор]

 • Џорџ Кејблс – пијано
 • Џон Херд – бас (пести 1–3, 6 и 7)
 • Ралф Пенланд – тапани (пести 1–3, 6 и 7)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Contemporary Records discography accessed June 10, 2015
 2. Carnovale, N. George Gershwin: A Bio-bibliography, Greenwood Publishing, 2000
 3. Concord Music Group: George Cables, accessed March 29, 2016
 4. 4,0 4,1 4,2 Yanow, Scott. By George – ReviewAllMusic (англиски)посет. 10 јуни 2015 г
 5. 5,0 5,1 Cook, Richard; Morton, Brian (2008). The Penguin Guide to Jazz Recordings (9th. изд.). Penguin. стр. 215. ISBN 978-0-141-03401-0.