Прејди на содржината

Области во Бангладеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Области во Бангладеш
বাংলাদেশের বিভাগ
бангладешер бибаг

Грешка: погрешни координати на ред 6, мора да биде со бројки

Категоријаунитарна држава
МестоНР Бангладеш
Број8 области
Населенија8.325.666 (Барисал) – 36.054.418 (Дака)
Површини10.584,06 км2 (Мајмансинг) – 3.3908,55 км2 (Читагонг)
УправаВлада на Бангладеш
Подединициокрузи

Бангладеш е поделен на 8 административни области (бенгалски: বিভাগ, „бибаг“). Секоја од нив е наречена по нејзиниот административен центар. Областите понатаму се делат на окрузи (জেলা, „зила“) кои пак се делат на подокрузи (উপজেলা, „упазила“).

Области[уреди | уреди извор]

Област Седиште Составни единици Површина (км2)[1] Население (2011)[1] Густина (жит./км2) (2011)[1]
Окрузи Подокрузи Обед. совети
Барисал Барисал 6 39 333 13.225,20 8.325.666 613
Дака Дака 13 123 1.248 20.593,74 46.729.000 1.751
Кулна Кулна 10 59 270 22.284,22 15.687.759 699
Мајмансинг Мајмансинг 4 34 350 10.584,06 11.370.000 1.074
Рангпур Рангпур 8 58 536 16.184,99 15.787.758 960
Раџшахи Раџшахи 8 70 558 18.153,08 18.484.858 1.007
Силет Силет 4 38 334 12.635,22 9.910.219 779
Читагонг Читагонг 11 101 949 33.908,55 29.145.000 831
Вкупно (8) 64 488 4.550 147.570,00 149.772.364 1.015

Предложени области[уреди | уреди извор]

Поради порастот на населението, предложени се уште три области со цел да се олесни обемот административната работа:

  • Комила (কুমিল্লা বিভাগ)
  • Фаридпур (ফরিদপুর বিভাগ)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Попис на населението и домовите 2011: Прелиминарен исход“ (PDF). Статистичка служба на Бангладеш. Архивирано од изворникот (PDF) на 15 јануари 2013. Посетено на 12 јануари 2012.

Предлошка:Divisions and districts of Bangladesh