Прејди на содржината

ОУ „Кузман Шапкарев“ - Драчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кузман Шапкарев

Место
Општина: Кисела Вода
Наречено по: Кузман Шапкарев
Нас. место: Драчево
Адреса: ул. „Антон Димитров“ бр. 135
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 2 јули 1971; пред 52 години (1971-07-02)
Директор: Жаклина Божиноска
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место http://kuzmanshapkarev.edu.mk/
Телефон 02 2793 002

Општинско основно училиште „Кузман Шапкарев“основно училиште кое е изградено во 1971 година, а почнува со работа на 1 јануари 1972 година. Тоа е сместено на улица „Антон Димитров“ во населбата Драчево, Општина Кисела Вода.

ООУ „Кузман Шапкарев“ има учествувано на повеќе натпревари, од кои на некои учествува повеќе години, на пример Регионален натпревар по математика, Смотри на млади техничари и природници, Општински Квиз-натпревар и сл. А учениците од ова училиште се имаат закитено со многу пофалби, благодарници, признанија и дипломи од овие натпревари. Поранешен директор на ова училиште била професорката по одделенска настава, Весна Настоска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]