Норен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Продавница на текстил во Нара
Слогот ゆ означува јавен нужник

Норен (јапонски јазик|暖簾) е јапонска традиционална преграда од текстилен материјал, која ги разделува собите или стои на влезовите во приватните продавници, иако има и други примени.

Наводи[уреди | уреди извор]