Прејди на содржината

Норвешки национален музеј на правдата

Од Википедија — слободната енциклопедија

Норвешкиот национален музеј на правдата (норвешки: Justismuseet, до 2016 година Norsk Rettsmuseum) е јавен музеј на казнената правда и спроведување на законот во Трондхeјм, Норвешка. Сместен е во поранешен затвор.[1] Од 2001-2017 година, директор на музејот бил Јохан Зигфред Хелберг. Од 2017-2018 година, директор бил Бриња Биргисдотир, а од 2019 година бил Ашилд Кареволд.

Изложба и артефакти[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rosvold, Knut A. (2023-10-25). „Justismuseet – Store norske leksikon“. Store norske leksikon (норвешки). Посетено на 2024-02-16.