Нора Фатехи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нора Фатехи во март 2022 година

Нора Фатехи (родена 6 февруари 1992 година) е Индо-Мароканско-Канадска танчарка, модел и глумица. Таа го достигна нејзиното филмско деби во Боливуд во филмот Роар: Тигрите на Сундарбанс. Таа стана популарна во кинематографијата Телугу, правејќи ги броевите на предметите во филмовите како Темпер, Бахубали и Кик 2. Таа исто така глуми во филмот "Двојно барел" од малајалски јазик. Таа беше натпреварувач на Bigg Boss 9 и беше протерана на 84. ден. Нејзиниот следен филм е Satyamev Jayate, закажан за 15 август, во кој ќе биде прикажана во преработената верзија на песната "Dilbar" која ја преминала 20 милиони пати во првите 24 часа на објавувањето, што ја прави првата хинди песна да добие такви броеви во Индија.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Таа ја започнува својата кариера во Боливуд филмот Роар:Тигрите на Сундарбанс. Подоцна потпишала за специјална песна во "Темулга", ѕвездата на Пугу Џаганат. Исто така направила специјално појавување со Емран Хашми и Гурмет Шхаудхари во филмот Господин X во режија на Викрам Бхат и продуциран од страна на Махеш Бхат.

Таа потпишува за Темнината на Пури Џаганад на почетокот на декември 2014 година, зацртувајќи го своето деби во Телугу. Подоцна, потпишува за филмовите како Бахубали: Почетокот и Кик 2.[2][3]

При крајот на Јуни 2015 година, потпишува филм во Телугу, Шер. При крајот на август 2015 година, потпишува за филм во Телугу, Лофер кој е во режија на Пури Јаганадах во главна улога на Варун Теј. При крајот на ноември 2015 година потпишува за филмот Опири. Во декември 2015 година, Фатехи влегува во куќата на Големиот Брат во текот на деветтата сезона како учесник на дива карта. Поминала три недели во куќата откако била протерана во 12та недела (ден 83). Нора била учесник на Јхалак Дикхала Ја во 2016 година. Нејзиниот следен филмски проект е Мојата роденденска песна во која игра главна улога како Сенџеј Сури.  [4]

Фатехи зборува англиски како нејзин мајчин јазик, иако може да зборува хинди, француски и арабски јазик.

Филмографија[уреди | уреди извор]


Films that have not yet been released Значи филмови кои сè уште не се објавени
Година Наслов Јазик Улога(s) Белешки
2014 Татнежот: Тигри на Sundarbans Хинди CJ
До 2015 Луди Cukkad Семејство Ејми
Темперамент Телугу Себеси Посебен изглед во песната
Г-X Хинди
Двојно Барел Malayalam Поддршка глумица
Baahubali: На Почетокот Телугу / Tamil Танчерка Посебен изглед во песната "Manohari"
Удар 2 Телугу Себеси Посебен изглед во песната
Sher
Мокасина
2016 година Роки Убав Хинди Посебен изглед во песната "Rock партијата"
Oopiri Телугу / Tamil Nemali Посебен изглед во песната "од Врата Број"
2018 Мојот Роденден Песна Хинди Песочна Доведе глумица спротивниот Sanjay Сури
Kayamkulam Kochuni Malayalam TBA Посебен изглед во песната
Satyamev Jayate Хинди Себеси Посебен изглед во песната "Dilbar"
Stree Посебен изглед во песна

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Име Домаќин Канал Белешки
До 2015 Bigg Шеф 9 Salman Кан Бои Натпреварувач - Внесени на Ден 58 & Протерани на Ден 83 - 3 јануари 2016 година
2016 година Комедија Ноќи Bachao Krushna Abhishek Неа/Гостин
Jhalak Dikhhla Јаа 9 Manish Павле Натпреварувач
2017 Забава Ки Raat Raghu Ram Меморија, Balraj Неа/Гостин
2017 Трол Полицијата Zairine Кан, Ranvijay МТВ Индија Неа/Гостин
2018 Топ Моделот Индија Лиза Haydon Бои Бесконечност Гостин Ментор
МТВ Датира во Темница Нора Fatehi МТВ Индија Домаќин

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Satyameva Jayate's "Dilbar" breaks records in India“. Music Asia (англиски). 2018-07-10. Архивирано од изворникот на 2018-07-21. Посетено на 2018-07-21.
  2. „Nora Fatehi to groove with Ravi Teja in Kick 2“. The Times of India.
  3. „After grooving with Jr NTR, Noorah Fatehi to shake a leg with Ravi Teja in Kick 2?“. bollywoodlife.com.
  4. "My Birthday Song Movie Wiki Cast Crew Story Poster Trailer". Архивирано од изворникот на 2018-04-17. Посетено на 2018-07-25.