Прејди на содржината

Ноксов Брег

Координати: 66°30′S 105°0′E / 66.500° ЈГШ; 105.000° ИГД / -66.500; 105.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ноксовиот Брег (црвено) во Вилксовата Земја, Австралиска Антарктичка Територија.

Ноксов Брег (англиски: Knox Coast) — дел од Вилксовата Земја на Антарктикот, сместен меѓу ’ртот Хордерн (100°31′ ИГД) и Хечовите Острови (109°16′ ИГД).

Историја[уреди | уреди извор]

Брегот е откриен во февруари 1840 г. од Американската истражувачка експедиција (1838–42) под водство на полковникот Чарлс Вилкс.[1] Билкс го нарекол брегот по поручникот Семјуел Нокс, капетан на бродот „Флаинг фиш“, кој ја вршел должноста на заповедник на бродот „Венсен“ за време на антарктичката пловидба.[2]

Извори[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stanton, William (1975). The Great United States Exploring Expedition. Berkeley: University of California Press. стр. 175. ISBN 0520025571.
  2. „Ноксов Брег“. Информативен систем за географски називи, Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 12 мај 2013. (англиски)

66°30′S 105°0′E / 66.500° ЈГШ; 105.000° ИГД / -66.500; 105.000