Ногаку

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ногаку (能楽) — еден од традиционалните стилови на јапонскиот театар. Составен е од лирската драма Но и стрип театарот кјоген (狂言). Традиционално, двата вида на театар се изведуваат заедно, при што кјогенот се вметнува меѓу парчињата на Но за време на изведбите.[1]

Тој претставува важно влијание на Бунраку театарот, или јапонскиот куклен театар, како и Кабуки.[2]

Театарот Ногаку бил впишан во 2008 година од УНЕСКО на списокот на ремек-дела на усното и нематеријалното наследство на човештвото.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UNESCO - Nôgaku theatre“.
  2. „Nôgaku Theatre“. UNESCO Culture Sector. Посетено на 2009-09-07.
  3. „UNESCO - Nôgaku theatre“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]