Никон Печерски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никон Печерски
Роден(а) 11 век,
Починал(а) 1088
Слава 23 март

Никон Печерски е христијански светец и игумен на Киевско-печерската лавра од 1078 до 1088 година.

Бил другар на Антониј Печерски и духовен отец на преподобниот Теодосиј. Поради потстригнувањето на бојарот Варлам и евнухот Ефрем бил загрозен од кнезот Изјаслав, но кнегињата го обратила гневот на кнезот и свети Никон бил оставен на мир. Сакајќи да го украси храмот со икони, во Киев дошле некои Грци иконописци од Цариград. Починал во 1088 година. Неговите мошти се наоѓаат во Киевско-печерската лавра[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 23 март.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 104