Ненен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Одаир Соуза (роден на 4 февруари 1982 година), попознат како Ненен, е бразилски фудбалер кој игра како играч во срединот ред .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Урубичи, Санта Катарина, Ненен дебитираl за сениорите во Гуарани Палхоча . Па во Атлетико Паранаенсе, Фигуеренсе, Гојаш, Лондрина, Крисима, Каксијас и Веранополис, сите неуспешни, па тој се приклучил на Чапекоенсе во 2009 година.

На 15 јули 2010 година Ненен сепреселил во Џоинвиле во Серија Д, на позајмица до крајот на годината. Тој се вратил во Чапе во 2011 година, и откако остварил промоција во Серија Б во 2012 година, го направил своето професионално деби на 31 август 2013 година, влегувајќи како замена за второто полувреме во поразот од 1: 2 на домашен терен против Икаса .[1]

Ненен се појавил на 14 натпревари за време на кампањата, со неговиот тим за прв пат промовиран во Серија А. Тој дебитирал на највисоко ниво на 11 мај 2014 година, повторно од клупата во поразот од 1: 2 на домашен терен против Гремио .[2]

Ненен исто така воспоставил рекорд, бил првиот играч што играл во сите четири бразилски дивизии за ист клуб. Тој исто така ја обновил врската со клубот во декември 2014 година, бидејќи исто така вториот играч со најмногу настапи за Чепе во нејзината историја.[3]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Државна лига Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
КрисимаКрисима 2005 Серија Б 7 0 7 0
2006 0 0 4 0 4 0
2007 9 0 10 0 19 0
Севкупно 16 0 14 0 0 0 0 0 0 0 30 0
ЧапекоенсеЧапекоенсе 2009 Серија Д 13 0 26 3 2 0 41 3
2010 Серија Ц 0 0 18 3 2 0 10 0 30 3
2011 14 4 22 2 36 6
2012 20 1 19 1 4 0 43 2
2013 Серија Б 14 0 20 1 34 1
2014 Серија А 15 0 13 0 2 0 30 0
2015 11 0 12 0 1 0 3 0 27 0
2016 1 0 4 0 3 0 1 0 9 0
Севкупно 88 5 133 10 14 0 4 0 10 0 249 15
Џоинвиле (заем) 2010 Серија Д 9 1 9 1
Вкупно во кариера 113 6 147 10 14 0 4 0 10 0 288 16

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. Icasa bate a vice-líder e derruba série invicta da Chape como mandante (Icasa defeats the second placed and stops home winning run of Chape); Globo Esporte, 31 August 2013 (португалски)
  2. Barcos faz dois, e Grêmio bate Chape na Arena Condá com público recorde (Barcos scores two, and Grêmio defeats Chape in a record-attendance Arena Condá); Globo Esporte, 11 May 2014 (португалски)
  3. „Segundo em número de jogos com a camisa do Verdão renova contrato“ [Second in number of games with the shirt of Verdão renews contract] (португалски). Jornal do Sul do Brasil. 18 December 2014. Архивирано од изворникот на 1 January 2015. Посетено на 6 December 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]